Jdi na obsah Jdi na menu
 


SENÁT

Obrazek
Senát není stejně jako jiné vlády řízeň jedním člověkem.Pravda je,že hlavní roli má kancléř - řekněme,že takový předseda vlády.Hlasuje se také obviklým způsobem - je vznesen návrh a každý jeden zástupce své planety hlasuje pro nebo proti.Návrh poté schválí kancléř.
Budova senátu,jenž je umístěna na hlavní planetě republiky - Coruscantu,je obří kolos,z jehož středu od země vyjíždí kancléř s byrokraty na "podstavci".Po celé stěně senátu jsou malé kulaté "lodičky" (viz. obrázek) které vezou jednotlivé zástupce planet kteří budou mluvit ke středu ke kancléři.Budova má skvělou akustiku,takže není potřeba žádného mikrofonu,ale slyší naprosto všichni.
Ovšem byrokraté,senátoři a hlavní kancléř nejsou jediní,kdo osudu návrhu rozhoduje.Hlavní slovo má totiž rada Jediů,která musí každý jednotlivý návrh schválit nebo shodit ze stolu.Proto jsou také rytíři Jedi označováni za ochránce republiky,která by bez senátu a fungující vlády nemohla existovat.

Nejznámějším kancléřem byl kancléř Palpatin.Ten se dostal k moci při blokádě a invazi Obchodní Federace na Naboo.Její patnáctiletá královna Padmé Amidala (ano ta) totiž nechala hlasovat o nedůvěře tehdejšího nejvyššího kancléře Valruma.V dalších hlasováních byl Palpatin zvolen.O deset let později dal vytvořit Armádu klonů pro republiku,která byla poté nasazena do klonových válek.Na konci války,když Palpatin přivedl už jako odtajnění Sithský lord a Mistr zesnulého Darth Maula Anakina Skywalkera k temné straně,reformoval za bouřlivého potlesku Republiku na I. Galaktické Impérium a stal se sám Císařem - Imperátorem.Republika byla znovuoživena až po pádu impéria zaviněného Palpatinovou smrtí.